Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu

W małym domku przy głównej ulicy znajduje się Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu. Zobacz, czy warto odwiedzić to miejsce.

Muzeum w Niechorzu to parterowy murowany domek z poddaszem. Na dole znajdują się dwie sale, a na poddaszu biuro i kolejne dwie sale. Dodatkowo na terenie muzeum można zobaczyć łodzie rybaków z Niechorza, ale o tym za chwilę.

Co warto zobaczyć w muzeum w Niechorzu

Muzeum Niechorze eksponaty
Wśród eksponatów można zobaczyć ryby bałtyckie i historyczny sprzęt do połowu.

Muzeum Niechorze to mały obiekt, który nie może się poszczycić szczególnymi zbiorami, ale warto odwiedzić tę atrakcję turystyczną Niechorza, z kilku względów. Po pierwsze jest to okazja do poznania lokalnej historii rybołówstwa łodziowego, którym od wieków zajmowali się tutejsi mieszkańcy. Druga rzecz to wystawy tematyczne, organizowane wspólnie z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Świat w miniaturze

W tutejszym muzeum można zobaczyć kilka modeli statków i okrętów, które odwzorowano w najmniejszym detalu. Na poddaszu zainteresowanie budzą duże makiety latarni morskiej w Niechorzu i Kościoła w Trzęsaczu. Jeżeli lubicie świat w miniaturze to koniecznie odwiedźcie Park Miniatur w Niechorzu, który leży w pobliżu latarni morskiej.

Wystawa łodzi rybackich i skansen rybacki w Niechorzu

Muzeum rybaków w Niechorzu
Skansen rybacki w Niechorzu – fragmenty wystawy w muzeum

Na terenie muzeum zebrano kilka starych łodzi rybackich, które służyły miejscowym rybakom przez lata. Obecnie ciężkie drewniane łodzie zastąpiono jednostkami z metalu lub włókna szklanego. Są łatwiejsze w eksploatacji oraz bezpieczniejsze. Jako uzupełnienie wizyty w muzeum odwiedźcie przystań rybacką w Niechorzu.

Ocena i opinie o Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu

Turyści wypoczywający w Łukęcinie częściej wybierają atrakcje turystyczne w Dziwnowie, niż w Niechorzu. Po pierwsze dlatego, że jest bliżej i łatwiej dojechać przez Dziwnówek do Dziwnowa, niż wlec się przez cztery zatłoczone miejscowości turystyczne. Druga rzecz to fakt, że w Dziwnowie funkcjonuje Morskie Centrum Nauki, którego częścią jest wystawa poświęcona historii Dziwnowa i tamtejszych rybaków. Trzecią rzeczą jest sposób ekspozycji. Muzeum w Niechorzu to typowy obiekt tego typu. Kilkanaście gablot z podpisanymi eksponatami. W dziwnowskim muzeum wszystkiego można dotknąć, zobaczyć jak działa, a nawet samodzielnie przeprowadzić doświadczenia fizyczne.

Sala miltimedialna w Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu
W muzeum w Niechorzu można zobaczyć wiele wypchanych gatunków ptaków oraz obejrzeć wywiady z rybakami.

Czy warto odwiedzić muzeum morskie w Niechorzu?

W mojej opinii, jeżeli wybieracie się do Niechorza, zwiedzić na przykład latarnię morską to koniecznie odwiedźcie Muzeum w Niechorzu. Bilety są tanie, a w każdym tego typu obiekcie znajdziecie coś ciekawego. Jeżeli natomiast Waszym główny celem jest muzeum to chyba lepiej wybrać Dziwnów lub uzupełnić zwiedzanie Niechorza u dodatkowe atrakcje turystyczne.

Wystawy czasowe i wydarzenia

Niechorskie muzeum działa prężnie, organizując różne wydarzenia, dlatego warto sprawdzić, przed wizytą czy w tym czasie nie odbędzie się jakaś impreza np. Festiwal Śledzia Bałtyckiego.

Najmocniejszym punktem muzeum są czasowe wystawy tematyczne. Jeżeli traficie na taką to z pewnością warto odwiedzić to miejsce, tym bardziej, że personel jest bardzo miły i sympatyczny.

Przydatne informacje

Godziny otwarcia Muzeum w Niechorzu ul. Aleja Bursztynowa 28
CZERWIEC – SIERPIEŃ
poniedziałek 10:00 – 18:00
wtorek 10:00 – 14:00
środa – niedziela 10:00 – 18:00
WRZESIEŃ – MAJ
wtorek – sobota 10:00 – 16:00

Cennik:
Bilety indywidualne:
bilet normalny – 9 zł,
bilet ulgowy – 6* zł;
We wtorki wstęp na wystawy stałe Muzeum jest nieodpłatny.