Dziwnów

To siedziba Gminy Dziwnów, którą współtworzą Międzywodzie, Dziwnówek oraz Łukęcin. Miasto dzieli cieśnina Dziwna, więc część miasta leży na Wyspie Wolin. Zwodzony most w Dziwnowie, port Rybacki Dziwnów i marina Dziwnów to miejsca które warto odwiedzić i podpatrywać ludzi morza, ale to nie jedyne atrakcje w Dziwnowie. Pogoda nad morzem w lipcu 2023 może być zmienna, więc warto poznać propozycje na niepogodę.

Dziwnów atrakcje i ciekawe miejsca.
Wśród atrakcji Dziwnowa falochron jest jedna z ciekawszych. Bulwar spacerowy pozwoli wam zobaczyć panoramę miasta od strony morza.

Od czego zacząć zwiedzanie Dziwnowa i jak sprawnie odwiedzić najciekawsze miejsca? Najlepiej zacząć odwiedzając Morskie Centrum Nauki w Dziwnowie, gdzie poznacie najciekawsze tajemnice miasta i okolicy, dowiecie się o ciekawostkach i miejscach, które warto odwiedzić, a których nie znajdziecie w przewodnikach. Uzbrojeni w niezbędną wiedzę, po wizycie w MCN możecie łatwo dotrzeć pieszo do najciekawszych atrakcji, ponieważ centrum leży na tak zwanym Dziwnowskim Szlaku Atrakcji.

Atrakcje w Dziwnowie

Plaża w Dziwnowie

W Dziwnowie są dwie plaże wschodnia i zachodnia rozdzielone cieśniną Dziwną. Oczywiście na obu plażach wyznaczono kąpieliska strzeżone, dlatego można się bezpiecznie kąpać. Dodatkowo są to najdłużej strzeżone morskie kąpieliska w Polsce, co na pewno zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Promenada w Dziwnowie

Promenada łącznie ma prawie 2,5km długości i biegnie grzbietem piaszczystej wydmy od ulicy Szosowej do ulicy Przymorze. Przy promenadzie znajdują się sanitariaty i mała architektura. Promenada jest oświetlona, więc można odwiedzić to miejsce po zmroku. Innymi słowy idealny pomysł na romantyczną wyprawę.

Falochrony w Dziwnowie

Ogólnodostępne falochrony są popularnym miejscem spacerów po obu stronach Dziwnej. Jeżeli jesteś fanem wędkarstwa to wybierz się tam z wędką, a z pewnością się nie zawiedziesz. Z falochronu wschodniego można podziwiać panoramę Dziwnowa od strony morza, dodatkowo wpływające do portu statki. 

Port rybacki w Dziwnowie

Port położony jest za osiedlem Rybackim. Rano można obserwować tu rybaków wracających z połowu. Atrakcje w Dziwnowie to m.in. możliwość kupna świeżej ryby z kutra rybackiego, dodatkowo przyjrzenie się codziennej pracy dziwnowskich rybaków.

Marina Dziwnów

Marinę w Dziwnowie tworzą port jachtowy i przystań sezonowa. Pierwszy sąsiaduje z portem rybackim, a przystań położona jest wzdłuż ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie, przy Urzędzie Morskim. Natomiast Marina Dziwnów chętnie odwiedzają nie tylko żeglarze, ale też przez spacerujący turyści.

Muzeum Rybołówstwa w Dziwnowie

Małe muzeum to niewątpliwie najciekawsza z atrakcji Dziwnowa, od której najlepiej zacząć zwiedzanie Dziwnowa. Tu poznasz historię i tajemnice Dziwnowa i okolic, a dodatkowo w części muzeum jest wystawa z naukowymi doświadczeniami. Muzeum rybołówstwa znajduje się przy ulicy Parkowej 6a.

Jezioro Martwa Dziwna

Sztuczne jezioro, które powstało w wyniku zapiaszczenia pierwotnego ujścia rzeki. Obecnie jest to użytek ekologiczny „Martwa Dziwna” w którym żyje wiele prawnie chronionych gatunków. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na krystaliczną wodę.

Most Dziwnów

Most w Dziwnowie
Most zwodzony w Dziwnowie jest podnoszony w godzinach parzystych.

Zwodzony most w Dziwnowie łączy wyspę ze stałym lądem i jest popularną atrakcją turystyczną. W godzinach parzystych most jest podnoszony, a pod nim przepływają statki wycieczkowe w Dziwnowie.

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie

Przy Hali Sportowo-Widowiskowej jest Aleja Gwiazd Sportu, gdzie znajdują się repliki medali najbardziej znanych sportowców. Ponieważ każdego roku odbywa się Festiwal Gwiazd Sportu w Dziwnowie przybywają kolejne. Dlatego możemy napisać, że jest ich już grubo ponad setka.

Park zdrojowy w Dziwnowie

Park położony na wjeździe do Dziwnowa od strony m. Dziwnówek. Ponieważ parkowe alejki zostały efektownie podświetlone, to  warto odwiedzić park po zmroku. Możesz odpocząć w jednej z 3 dużych altan, nawiązujących do przedwojennej zabudowy uzdrowiskowej.

Park miejski w Dziwnowie

Park położony wzdłuż wydmy na odcinku od ul. Parkowej do Reymonta. W części zachodniej wytyczono tor dla gokartów – ciekawa atrakcja dla dzieci – oraz zagospodarowano białymi altanami. Część wschodnia jest bardziej „dzika”. W przyszłości ma tu powstać muszla koncertowa, która niewątpliwie przyciągnie w nasze okolice niezliczone rzesze artystów.

Skwer Przyjaźni w Dziwnowie

Skwer zlokalizowany u zbiegu ulic Sienkiewicza i Kochanowskiego. Ustawiono tu 3 Symbole miast partnerskich miasta Dziwnów: Gorzowa (motocykl), Sosnowca (wagonik górniczy), Werneuchen (nierdzewna lipa). Innymi słowy Park Przyjaźni. Wszystkie elementy zostały podświetlone, dlatego warto przyjść tu po zmroku.

Statki wycieczkowe w Dziwnowie

Rejsy pirackimi statkami po morzu to obowiązkowa atrakcje w Dziwnowie. Płynąc w morze statki przepływają pod podniesionym przęsłem mostu, co jest niesamowitym przeżyciem. Rejsy odbywają się też do miasta Kamień Pomorski, jednak rejs w morze to zdecydowanie prawdziwa przygoda. Kamień Pomorski słynie z zabytków i festiwalu organowego.

Park miniatur w Dziwnowie

Przy ulicy Marynarki Wojennej znajduje się Park Miniatur i Kolejek. W parku prezentowane są modele latarni morskich oraz makiety kolejek. Jednakże atrakcja jest płatna. Bilety do kupienia w kasie parku.

Hala Sportowo-Widowiskowa w Dziwnowie

Hala sportowa oferuje boisko, siłownię, saunę oraz salę fitness. Z obiektu korzystają obozy i grupy sportowe. To również bardzo popularna siłownia w Dziwnowie. W przeciwieństwie do siłowni zewnętrznych jest ona jednak płatna. Dlatego warto rozważyć aktywność na świeżym powietrzu.

Pomnik „Rybakom, którzy nie powrócili z morza” w Dziwnowie

Pomnik kotwicy znajduje się przy stacji benzynowej, więc warto odwiedzić to miejsce, ze względu na łatwy dojazd. Kilkumetrowa kotwica symbolizuje rybaków, którzy zginęli na morzu.

Park z fontanną w Dziwnowie

Mały skwer położony przy pomniku kotwicy, między ulicami Słowackiego i Mickiewicza. W centralnym punkcie stoi niewielka fontanna, do której turyści wrzucają monety, jako dobrą wróżbę powrotu do Dziwnowa.

Tablica pamiątkowa poświęcona Grekom

Tablica poświęcona pacjentom tajnego szpitala polowego, który funkcjonował w Dziwnowie w latach 50-tych XXw. Tutaj pomocy udzielono kilku tysiącom greckich komunistów, którzy uciekli z Grecji. Pomnik znajduje się przy wejściu na plażę z ulicy Parkowej. Podobnie jak Morskie Centrum Nauki.

Siłownia zewnętrzna w Dziwnowie

Siłownia działa w Hali Sportowo-Widowiskowej codziennie w godzinach 7-21. Wstęp jest płatny. Bezpłatne siłownie zewnętrzne w Dziwnowie zlokalizowano przy CSR (ul. Kpr. Koniecznego), w parku (ul. Sienkiewicza), przy porcie jachtowym (ul. Żeromskiego), podobnie przy Orliku (ul. Dziwna). Dlatego nie spodziewamy się tłoku w ww. miejscach.

Boisko Orlik w Dziwnowie

Kompleks boisk sportowych przy ulicy Dziwnej to boisko ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej oraz boisko wielofunkcyjne do koszykówki i siatkówki. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się skatepark siłownia zewnętrzna i plac zabaw, dlatego warto zaplanować sobie na to miejsce więcej czasu.

Lodowisko w Dziwnowie (sezonowe)

W okresie zimowym w kompleksie Orlik przy ulicy Dziwnej działa sztuczne lodowisko z wypożyczalnią łyżew. Wstęp jest bezpłatny, jednakże wypożyczenie łyżew kosztuje kilka złotych, dlatego można śmiało poszaleć bez wydawania dużej gotówki. Podczas gdy jedni korzystają z zimowej atrakcji, drudzy mogą wypić gorącą herbatę w pobliskiej kawiarni.