Festyn Komandosa Dziwnów

Festyn Komandosa Dziwnów odbywa się w ostatni weekend maja i jest gratką dla miłośników militariów i wojskowości. W tym roku odbywa się jubileuszowa edycja, więc można się spodziewać dodatkowych atrakcji. Między innymi pokazy sprzętu wojskowego, inscenizacje grup rekonstrukcyjnych oraz spotkania z komandosami to najważniejsze punkty festynu. Dodatkowo jarmark militarny i stoiska handlowe można uznać za kolejne atrakcje.

Komandosi w Dziwnowie - Dzień Komandosa
Festyn Komandosa w Dziwnowie: skoki spadochronowe do wody.

Festyn Komandosa Dziwnów

Dziwów jest kolebką wojsk specjalnych m.in GROM, FORMOZA, JWK. To była prawdziwa kuźnia kadr dla obecnych wojsk specjalnych. Dzisiaj w każdy Festyn Komandosa Dziwnów jest miejscem spotkań emerytowanych komandosów Ludowego Wojska Polskiego z czynnymi żołnierzami.

Zlot wojsk specjalnych Dziwnów
Zlot militarny w Dziwnowie w ramach Festynu Komandosa Dziwnów.

Historia komandosów z Dziwnowa

Dziwnów był miejscem stacjonowania 1. Batalionu Szturmowego. Jednostka o numerze 4101 była tajną bronią, która miała zaatakować państwa NATO w przypadku konfliktu. Dzisiaj Polska jest w innym układzie politycznym, więc z dzisiejszej perspektywy nie wygląda to dobrze. Dziwnowscy komandosi brali udział w inwazji na Czechosłowację – ta niechlubna karta historii jednostki jest ukrywana przez organizatorów.

Festyn Komadnosa i jarmark militarny.
Komandosi w Dziwnowie mają swoje święto w ostatni weekend sierpnia, dlatego przyjeżdżają z całego kraju.

Program Festynu Komandosa Dziwnów 2019

W programie każdego festynu komandosa jest kilka żelaznych punktów: jarmark militarny, skoki spadochronowe komandosów do wody, pokazy sprzętu wojskowego oraz prezentacje poszczególnych jednostek specjalnych. Zobacz inne imprezy w Łukęcinie.