Strażacy informują, jak postępować

Ostatnio strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziwnowie często wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominach. Zobacz jak postępować.

Tego typu pożary powstają na skutek zapalenia się nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych sadzy, które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone. Niewątpliwie pożarom tym sprzyjają silne mrozy, gdyż aby utrzymać ciepło w domach, urządzenia ogrzewcze pracują na większych obrotach.
Paląca się w wysokich temperaturach sadza bardzo często powoduje nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wychodzi na zewnątrz, powodując zapalenia materiałów na poddaszu, czy też w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach. Ponadto pęknięcie komina może być również przyczyną zaczadzenia.
Straż ostrzega: Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych.
W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:
– wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
– wygasić ogień w piecu, kominku,
– zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
– przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
– zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku,
– udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.
WAŻNE !
NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).
Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina. Przypominamy, że to na właścicielu budynku ciąży obowiązek wzywania firmy kominiarskiej. W przypadku pieców na paliwa stałe przewody kominowe powinny być czyszczone cztery razy w roku. Raz w roku uprawniony kominiarz musi wydać opinię dopuszczającą instalację kominową do użytku.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *